Jaro patří Norsku: začínají týdny norské literatury

Čemu se smějí Norové? Jak chutná Norsko a co o této severské zemi vlastně víme? Tyto a mnohé další otázky zodpoví blížící se Týdny norské literatury, které do Prahy a do Brna přiváží norské autory – a mnohem více.

“Týden norské literatury je literární festival, který představuje aktuální trendy, autory a tituly z Norska,” vysvětluje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu, který spolu s Velvyslanectvím Norského království a dalšími partnery akci pořádá. Festival kromě literatury nabídne také norský pub quiz, dobrodružnou hru pro děti či filmová promítání. V Praze se festival koná od 14. března do 4. dubna.

“Festival zahájíme typicky severským humorem. Hostem literární besedy bude norský humorista Roger Pihl, autor románu Muž, který se nechtěl vrátit domů,” komentuje Jitka Jindřišková. Pihl se českým divákům představí hned dvakrát: již 13. března na Norském literárním salónu v brněnské Knihovně Jiřího Mahena a o den později v pražském Skautském institutu, kdy jeho partnerem do debaty bude spisovatel a ředitel základní školy Jana Jícha, autor parodického románu Ředitel a hydra.

Do Prahy přijede také norská autorka Marta Breen promluvit nejen o své nejnovější komiksové knize Neohrožené ženy, o dějinách ženské emancipace, ale také obecněji o feminismu a společnosti ve Skandinávii.

Silnou stránkou Týdne norské literatury jsou rovněž filmy. V pražském kině Evald se představí dva, a to filmová adaptace humoristického románu Erlenda Loea Uchvácen ženou a Kompanie Orheim, psychologický snímek dle literární předlohy Toreho Renberga.