U Čechů roste zájem o Dominikánskou republiku

Obliba Dominikánské republiky u Čechů roste. Za rok 2018 jich přijelo o 57,6 procent více

Podle statistik Centrální banky Dominikánské republiky (Banco Central) zavítalo do země od ledna do prosince 2018 celkem 7 220 334 návštěvníků, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 5,7 procent.

Z uvedeného počtu tvořili 6,568.888 nerezidenti – v porovnání s rokem 2017 se jedná o více než šestiprocentní zvýšení. Z Česka přijelo 7 687 turistů. Statistiky návštěvnosti z tuzemska tak meziročně vzrostly o rekordních 57,6 procent.

“Na propagaci Dominikánské republiky jako ideální dovolenkové destinace pracujeme kontinuálně od roku 2009, kdy byla v Praze otevřena kancelář s působností pro region střední a východní Evropy,” uvádí Leila Boasier Budecker, ředitelka Národního turistického úřadu Dominikánské republiky a dodává: “Za deset let nastal v Dominikánské republice výrazný posun kupředu co se týká otevírání nových přímých leteckých linek, investic do rozvoje silniční a hotelové infrastruktury, kvality nabízených služeb a tvorby nových produktů cestovního ruchu.”

Vedle pláží a odpočinkové all-inclusive dovolené se Turistický úřad soustředí na propagaci památek UNESCO, místní kuchyně a kulturních akcí jako jsou únorové karnevaly a hudební festivaly. Od prosince do března pak připlouvají k dominikánským břehům na námluvy velryby hrbaté (keporkaci).

Jak paní Boasier Budecker zdůrazňuje: “Dominikánskou republiku prezentujeme na českých i zahraničních veletrzích cestovního ruchu, pořádáme přednášky pro veřejnost v rámci cestovatelských festivalů a aktivně komunikujeme také na sociálních sítích.”

V oblíbenosti regionů dominuje Punta Cana na východním pobřeží, kam vloni zavítaly 3,9 miliony návštěvníků (7,5 procentní nárůst). Zvýšený zájem zaznamenaly ale i další oblasti jako je poloostrov Samaná, který je rájem pro milovníky přírody, nebo letovisko Puerto Plata na severním pobřeží vyhledávané zejména vyznavači potápění, kiteboardingu a windsurfingu.

Turisté strávili na dovolené v Dominikánské republice v loňském roce v průměru 8,4 dní. Co se týká průměrných výdajů, zatímco v roce 2010 činila částka 107,24 USD na den, vloni se průměrná denní útrata pohybovala okolo 136,48 USD.

Z výsledků analýzy profilu turistů za minulý rok vyplynulo, že pro 5,349.385 byla hlavním motivem návštěvy rekreace a odpočinek. Celkem 94 procent dotazovaných uvedlo, že se ubytovalo v hotelových zařízeních a nejčastěji přijížděli do země návštěvníci ve věkovém rozmezí 21-49 let.

O Dominikánské republice

Dominikánská republika zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Po Kubě je druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmyslová odvětví v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa. Do Dominikánské republiky je možné vycestovat kdykoliv. V letní sezoně je klima vlhké s průměrnými teplotami okolo 32 stupňů, zatímco v zimě je více sucho a teploty se pohybují kolem 28 stupňů.