Charitativní dražba sběratelské kolekce „Muži 28. října“

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“, která byla předními českými umělci a mistry oboru vytvořena na počest 100. výročí vzniku samostatného Československa, se poprvé dostala do soukromých rukou. Vydání se symbolickým pořadovým číslem 1918 bylo slavnostně vydraženo a získané finance putují také na charitu.

„Chceme vzdát hold těm, kteří bojovali za demokracii a náš národ doma i v zahraničí. Současně ale i pomoci dětem s těžkými úrazy po autonehodách. Proto část výtěžku z dražby rovnoměrně rozdělíme mezi Sdružení válečných veteránů ČR a Nadační fond Kolečko,“ uvedl Zbyněk Passer, který je investorem celého projektu „Muži 28. října“.

Kolekce byla vydražena v rámci XVIII. Reprezentačního plesu Městského soudu v Praze v paláci Žofín. Základní vyvolávací cena byla stanovena na 10 000 Kč, ale nakonec díky příhozům vzrostla až na finálních 700 000 Kč.

Část výtěžku z dražby, a to konkrétně 100 000 Kč, je věnována Sdružení válečných veteránů ČR a dalších 100 000 Kč putuje prostřednictvím komunitního projektu televize Prima – Prima SVĚT do Nadačního fondu Kolečko, který podporuje Centra dětské traumatologie a realizuje programy prevence úrazů dětí, zejména v silničním provozu. 

Klíčovou součástí draženého díla byl vzácný tisk popisující příběhy a osudy „Mužů 28. října“. Kniha je vysazena na ručně vyrobeném papíru a také ručně vázaná. Obálka kombinuje tvrdé výběrové dubové dřevo s nejjemnější kůží marockých ovcí. Je vykládaná českými drahokamy a cennými kovy. Knihu, uloženou v na míru vyrobeném koženém pouzdře, doplňují exkluzivní pamětní medaile z cenných kovů a raritní poštovní známky.