Rozsvícení vánočního stromu na Pražském hradě

První adventní neděli paní Ivana Zemanová, manželka prezidenta České republiky, slavnostně rozsvítí vánoční strom na Pražském hradě a zahájí tak již 21. ročník charitativní sbírky ve prospěch ohrožených dětí v péči SOS dětských vesniček. Ta potrvá až do 6. ledna. 

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a zahájení charitativní sbírky se uskuteční 2.prosince 2018 v 16:30 hodin na náměstí U Svatého Jiří na Pražském hradě (za chrámem sv. Víta). Podobně jako v předchozích letech, i letos doprovodí rozsvěcení stromu Hudba Hradní stráže, vystoupí také zpěvák Petr Kutheil s dětským sborem Coro Piccolo. Programem budou provázet moderátoři Klára Doležalová a Karel Voříšek.

„V letošním roce mohou návštěvníci Pražského hradu vhozením příspěvku do kasičky u vánočního stromu přispět na naši terénní sociální službu SOS Kompas“, říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová. „Ta pracuje s rodinami, jimž hrozí odebrání dětí. Naše sociální pracovnice pomáhají rodičům překonat životní krize a postavit se zpět na vlastní nohy, podporují je také v získání rodičovských kompetencí. Ročně takto pomůžeme stovkám rodin v pěti krajích, v loňském roce díky tomu mohlo zůstat s vlastními rodiči 851 dětí“ dodává Jindra Šalátová.

Záštitu nad sbírkou převzala už pošesté paní Ivana Zemanová. Pokračuje tak v tradici vánočních sbírek ve prospěch SOS dětských vesniček, kterou založila v roce 1968 Irena Svobodová, manželka prezidenta Ludvíka Svobody. Na ni navázala Olga Havlová: první porevoluční sbírka ve prospěch SOS dětských vesniček na Hradě proběhla v roce 1992 a byla velmi úspěšná. O rok později se dokonce vybraly neuvěřitelné téměř dva miliony korun. Sbírku SOS dětských vesniček podporovala i druhá manželka Václava Havla, paní Dagmar.
Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu je určeno široké veřejnosti a je přístupné bezplatně. Do kasičky pod vánočním stromem na Pražském hradě mohou lidé přispět až do 6. ledna 2019.